Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, ponad 55 proc. przedsiębiorstw w Polsce korzysta z usług chmurowych, pozwalających na uzyskanie dostępu do oprogramowania dostępnego przez internet w modelu SaaS.
Nie każda organizacja może jednak zdecydować się na ten krok, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Podmioty będące częścią systemów infrastruktury krytycznej często wolą korzystanie z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie. Niektóre z nich przekonały się już, że oprogramowanie to niekoniecznie musi być kupowane bezpośrednio u producenta, ale również u zaufanego sprzedawcy, który oferuje oprogramowanie z rynku wtórnego.
Słowacki gigant oszczędził znaczące środki na oprogramowaniu
„Slovenské elektrárne” to słowackie przedsiębiorstwo z branży energetycznej, które w ramach swojego portfolio posiada zarówno elektrownie wodne, cieplne oraz fotowoltaiczne, jak i jądrowe. Niedawno podmiot ten zdecydował się na upgrade części swojego oprogramowania. Jako że elektrownie stanowią element infrastruktury krytycznej, procedury bezpieczeństwa wymagają w pełni zarządzanego oprogramowania zainstalowanego i obsługiwanego lokalnie.
Ta zmiana oprogramowania pomogła organizacji zwiększyć produktywność pracowników, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa całej infrastruktury. Dodatkowo, dzięki skorzystaniu z rozwiązania opartego na rynku wtórnym, organizacja obniżyła koszt zakupu aż o 72% w porównaniu do oprogramowania zakupionego bezpośrednio z dystrybucji producenta.
Lista firm i instytucji publicznych, które skorzystały z możliwości oszczędzenia na oprogramowaniu w ciągu ostatnich kilku lat, jest obszerna, ponieważ mówimy o ponad 10 tysiącach transakcji, generujących łączne oszczędności przekraczające 100 milionów złotych – mówi o zrealizowanych przez firmę projektach Jakub Šulak, CEO Forscope, największego brokera oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kolejnym doskonałym przykładem klienta z branży energetycznej w naszym portfolio jest Networked Energy Services (NES). To światowy lider w dostarczaniu technologii Smart Grid dla przedsiębiorstw z sektora użyteczności publicznej poprzez wydajne, niezawodne i bezpieczne mikrosieci energetyczne. Forscope oferuje wyjątkowy pakiet usług – w tym wsparcie techniczne, licencyjne i prawne – który wykracza poza to, co mogą zapewnić inne firmy na rynku – podsumowuje Jakub Šulák.