SEG 2025

OVHcloud, globalny gracz na rynku chmury obliczeniowej i europejski lider w tej dziedzinie, oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłaszają nowy rozdział w swojej współpracy, obejmujący wsparcie dla innowacyjnych startupów kosmicznych w zakresie sztucznej inteligencji, jednocześnie kładąc większy nacisk na zrównoważony rozwój.

Partnerstwo z Europejską Agencją Kosmiczną stanowi część projektu Partnership Initiative for Commercialisation (EPIC), którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości europejskich startupów zaangażowanych w Business Incubation Centers (BIC), Technology Brokers, a także Phi-LabNET, Φ-lab ESA oraz InCubed, jak również wykorzystanie synergii z OVHcloud Startup Program zapewniającym wsparcie w zakresie wykorzystania rozwiązań chmurowych.

Współpraca między OVHcloud i ESA koncentruje się na innowacjach, dzięki czemu startupy zyskują dostęp do najnowszych technologii. Jednym z celów partnerstwa jest promowanie rozwiązań OVHcloud opartych na AI, w tym OVHcloud AI Endpoints w ramach ESA Commercialisation Networks. OVHcloud AI Endpoints umożliwiają programistom proste rozwijanie aplikacji za pomocą gotowych interfejsów API AI. Bezserwerowa platforma, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji ani dedykowanej infrastruktury, obsługuje szereg najnowocześniejszych modeli AI, takich jak LLM (ang. large language model, czyli algorytmów głębokiego uczenia), przetwarzanie języka naturalnego, tłumaczenie, identyfikację głosu czy obrazu.

Kosmiczne startupy i scaleupy, które skorzystają ze współpracy ESA i OVHcloud, mogą ubiegać się również o udział w programie OVHcloud Fast Forward AI Accelerator, który zapewni dodatkowe wsparcie techniczne i rynkowe dla wybranych firm. Obejmuje on konsultacje 1:1 z inżynierami OVHcloud z obszaru AI, dodatkowe możliwości wykorzystania infrastruktury chmurowej, a także łączenie startupów z inwestorami venture capital oraz partnerami korporacyjnymi. Pierwsza odsłona AI Accelerator będzie trwała od stycznia do kwietnia 2025 r., a termin zgłoszeń upływa 24 listopada 2024 roku.

Dzięki długoterminowej współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną jeszcze mocniej koncentrujemy się na innowacjach i zrównoważonym rozwoju, a jednocześnie wspieramy najbardziej innowacyjne startupy w sektorze kosmicznym. Współpraca z organizacjami i firmami o podobnych wartościach ma dla nas kluczowe znaczenie – powiedział John Gazal, wiceprezes OVHcloud na Europę Południową i Brazylię.

Rozszerzenie partnerstwa z OVHcloud w ramach EPIC po kilku owocnych latach współpracy przyniesie dalsze korzyści w dziedzinie innowacji zarówno startupom wspieranym przez ESA, jak i OVHcloud. Partnerstwo obejmuje obecnie również takie aspekty, jak zrównoważony rozwój i sztuczna inteligencja, aby europejski ekosystem startupów kosmicznych mógł w pełni rozwijać się w sposób komercyjny i odpowiedzialny przekazała Geraldine Naja, dyrektorka ds. komercjalizacji, przemysłu i konkurencyjności w ESA.

Zrównoważony rozwój to kolejny wspólny obszar działań ESA i OVHcloud, w którym partnerzy wypracowali trwałe tradycje. Definiowany jako dążenie do określania jasnych i konkretnych celów w odniesieniu do wdrażania istotnych zmian dla świata, zrównoważony rozwój to kluczowa sfera zainteresowania obu organizacji. Wybór OVHcloud na partnera był naturalny ze względu na zaangażowanie firmy w prośrodowiskowe praktyki i zrównoważoną działalność operacyjną. ESA z kolei dąży do włączenia kryteriów zrównoważonego rozwoju do procesu wyboru wspieranych startupów, promując zrównoważony sposób myślenia i zwiększając zbiorową świadomość tych istotnych zagadnień.

Zintegrowany model działania OVHcloud umożliwia budowanie zrównoważonej chmury już na etapie projektowania. Dzięki technologii chłodzenia cieczą OVHcloud wyznacza wysokie standardy branżowe, osiągając współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) na poziomie 1,29 i WUE (Water Usage Effectiveness) na poziomie 0,30 w odniesieniu do centrów danych Grupy na całym świecie, przy jednoczesnym obniżaniu emisji CO2. Firma wdrożyła również kalkulator śladu węglowego, zapewniając w ten sposób partnerom większą przejrzystość dzięki miesięcznym raportom dotyczącym emisji związanych z wykorzystaniem platform chmurowych.

Rozszerzenie partnerstwa z OVHcloud w ramach EPIC zapewni startupom dalsze korzyści w dziedzinie innowacji. Nasza współpraca obejmuje również kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz sztucznej inteligencji, aby europejski ekosystem startupów kosmicznych mógł rozwijać się w pełni odpowiedzialny sposób – dodała Geraldine Naja.

Aktualna współpraca OVHcloud oraz ESA nie jest pierwszą – organizacje są partnerami również w ramach Programu Obserwacji Ziemi, przyczyniając się do innowacyjnych postępów w badaniach. Wykorzystanie infrastruktury chmurowej OVHcloud umożliwiło przechowywanie, zarządzanie i analizę danych z obserwacji Ziemi zebranych przez satelity, co pozwala naukowcom ESA lepiej rozumieć i reagować na zmiany klimatu, klęski żywiołowe i wyzwania ekologiczne, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju promowanymi w ramach partnerstwa.

Współpraca między ESA i OVHcloud pokazuje siłę innowacji i technologii. Łącząc dwa wielkie obszary zainteresowań – obserwację Ziemi i przetwarzanie w chmurze – pokazujemy, w jaki sposób najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe mogą wzmocnić nasze ambitne wysiłki na rzecz odkrywania i uczenia się, torując drogę do inteligentniejszej, bardziej połączonej przyszłości – powiedziała Simonetta Cheli, dyrektorka Programów Obserwacji Ziemi w ESA.

Współpraca między partnerami obejmuje najnowocześniejsze technologie, takie jak przetwarzanie kwantowe, dzięki czemu kosmiczne startupy korzystają z emulatorów kwantowych OVHcloud. W przyszłości przetwarzanie kwantowe przyspieszy optymalizacje lub symulacje zastosowań rozwiązań kosmicznych, a partnerska współpraca przyczyni się do zapewnienia przedsiębiorstwom dostępu do innowacyjnych technologii.

Cezary Skarżyński, Startup Program Manager w OVHcloud na region CEE

Polski rynek startupów kosmicznych przeżywa rozkwit, który zaskakuje nawet największych optymistów w branży. Technologia kosmiczna ma potencjał, aby stać się katalizatorem ważnych zmian gospodarczych i społecznych. Obecnie w Polsce działa około 330 przedsiębiorstw z sektora kosmicznego, co jest wartością imponującą, jeśli porównać ten stan do 30 firm funkcjonujących w branży w 2012 roku[1]. Liczby pokazują, że inwestycje publiczne i prywatne zaczynają przynosić realne efekty.

Aby utrzymać tę dynamikę, oprócz niezbędnych inwestycji, podmioty z sektora kosmicznego potrzebują też wsparcia w zakresie zapewnienia innowacyjnego zaplecza technologicznego, co pomoże im w dalszym rozwoju na rynku globalnej gospodarki kosmicznej, której wartość może wkrótce osiągnąć astronomiczne 800 miliardów dolarów[2]. Kluczową rolę w tym procesie odgrywać będą rozwiązania oparte na AI, dlatego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) OVHcloud zapewnia startupom i scaleupom dostęp do najnowszych technologii opartych na AI w ramach ESA Commercialisation Networks. W ramach wspólnych programów wybrane podmioty mogą liczyć na dodatkowe wsparcie techniczne i rynkowe, które obejmuje konsultacje 1:1 z inżynierami z obszaru AI, dopasowaną do potrzeb infrastrukturę chmurową, a także ułatwianie okazji biznesowych, m.in. poprzez wspólne działania promocyjne, a także relacje z inwestorami venture capital oraz partnerami rynkowymi.

1 „Kosmos i Aero 2024”, Fundacja Startup Poland, 2024

2 „The Space Report 2023 Q2”, Space Foundation, 2024

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments