Wywodzący się z Budapesztu PortfoLion Capital Partners nabywa udziały mniejszościowe w 4FIZJO Group, wiodącym polskim graczu e-commerce na rynku fitness i fizjoterapii. Transakcja ta umacnia pozycję 4FIZJO w regionie na rynku produktów sportowych i rekreacyjnych.
Dzięki partnerstwu z PortfoLion zdobywamy więcej niż finansowanie – w pakiecie przychodzi doświadczenie, globalna wizja rozwoju i doradztwo strategiczne potrzebne do zainteresowania naszą marką klientów w całej Europie – mówi Adam Grybalow, współzałożyciel 4FIZJO.
4FIZJO Group – dziś kluczowy gracz w swojej branży – powstało w 2017 r. jako garażowy startup. Założyli go byli fizjoterapeuci, Mateusz Oniśk i Adam Grybalow, którzy chcieli tworzyć i popularyzować wysokiej jakości produkty fizjoterapeutyczne i fitness. Dzisiaj firma realizuje 100 tys. zamówień miesięcznie, zatrudnia 120 osób i dysponuje powierzchnią magazynową ok. 14 tys. m2.
Firma działa w sześciu europejskich krajach, oprócz Polski także w Rumunii, Czechach, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Na jej ofertę składają się w 60 proc. produkty fitness, a 40 proc. to produkty o przeznaczeniu medycznym. 4FIZJO Group skupia się na rozwoju produktów marek własnych, stawiając na jakość i innowacyjność. Oprócz marki 4FIZJO w portfolio spółki znajduje się marka Mountain Goat dla miłośników aktywności outdoorowych, czy Tsunami, stworzona z myślą o entuzjastach sportów wodnych.
4FIZJO zamierza zamknąć 2024 r. przychodami przewyższającymi 150 mln zł i ponad milionem zrealizowanych zamówień. W tym roku na platformie padł również rekord sprzedaży – 1 mln zł brutto z jednego produktu w ciągu jednego dnia. Potwierdza to zdolność firmy do dynamicznego wzrostu i skutecznego odpowiadania na potrzeby rynku.
Wiedzą, jak budować liderów e-commerce w CEE
W miarę rozwoju, wyzwaniem dla 4FIZJO stało się rozszerzanie działalności na skalę międzynarodową z powodu ograniczeń finansowych i złożoności rynków.
Wybraliśmy wsparcie PortfoLion ze względu na ich doświadczenie w budowaniu firm e-commerce, które stały się liderami w naszym regionie, oraz zbieżność ich wizji biznesu z naszą – wyjaśnia współzałożyciel Mateusz Oniśk.
Pandemia postawiła przed firmą kolejne wyzwania, od reorganizacji systemów dostaw po utworzenie na nowo łańcuchów produkcyjnych. Pomimo tych przeszkód 4FIZJO z powodzeniem rozszerzyło swoją działalność na nowe kraje, m.in. Słowację i Ukrainę. W celu dalszej ekspansji na pozostałe kraje CEE poszukiwało partnera z kapitałem.
Dzięki zdobyciu nowego akcjonariusza 4FIZJO planuje wzmocnić swoją obecność w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii, jednocześnie – do 2026 roku – przygotować grunt pod rozwój w krajach bałtyckich.
PortfoLion to węgierska firma VC i private equity oraz członek Grupy OTP, jednej z największych grup bankowych w regionie. Zespół PortfoLion zdobył doświadczenie w budowaniu sukcesów lokalnych platform e-commerce. Jedną z nich jest Szallas Group (w Polsce znana pod marką noclegi.pl), przejęta dwa lata temu przez Wirtualną Polskę. Kolejnym przykładem jest Pepita Group, duża węgierska platforma zakupowa, którą PortfoLion wspiera w międzynarodowej ekspansji. W nadchodzących latach optymalizacja działalności operacyjnej i szybsza logistyka mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju międzynarodowych dostawców produktów online.
Cieszymy się, że możemy współpracować z 4FIZJO, firmą o wyjątkowych możliwościach i zaangażowaną w dostarczanie usług wysokiej jakości. Ta inwestycja odzwierciedla nasze przekonanie o dużym potencjale rosnącego rynku fizjoterapii i sportu oraz o zdolności tej polskiej firmy do oferowania klientom wyjątkowej wartości – mówi Zsolt Mihály, dyrektor w PortfoLion Capital Partners. – Współpraca ta doskonale odzwierciedla naszą strategię wspierania wzrostu firm e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.
Doradztwo finansowe i prawne przy umowie zapewniły Vienna Capital Partners oraz Schoenherr dla sprzedających, a także EY i Deloitte Legal dla kupujących. Transakcja, w ramach której PortfoLion nabędzie mniejszościowych pakiet 40 proc. udziałów w 4FIZJO, czeka na zatwierdzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i przewiduje się, że zostanie sfinalizowana w nadchodzących miesiącach.