Toyota Motor Corporation (Toyota) oraz Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) będą wspólnie pracować nad rozwiązaniami z obszarów mobilności oraz AI i telekomunikacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa i eliminacji wypadków w ruchu drogowym. Do 2030 roku przeznaczą na ten cel 500 miliardów jenów.
Toyota i NTT zaczęły kooperację w 2017 roku od rozwoju technologii i usług łączności w samochodach. W 2020 roku rozszerzono współpracę o rozwiązania dla inteligentnych miast. Nowa inicjatywa ma za zadanie stworzyć mobilną platformę AI, której celem jest wyeliminowanie wypadków drogowych.
Prace rozpoczną się w 2025 roku, a od 2028 roku rozpocznie się, zgodnie z trójtorowym podejściem, budowa infrastruktury, implementacja rozwiązań i rozszerzenie grona partnerów. Planuje się, że do 2030 roku, gdy rozpocznie się szerokie upowszechnianie rozwiązań, obie firmy zainwestują 500 miliardów jenów (13,1 mld zł).
Na drodze do wyeliminowania wypadków drogowych
Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest jednym z priorytetów Toyoty. Koncern cały czas pracuje nad systemami bezpieczeństwa i wsparcia, które wykrywają coraz większą liczbę potencjalnych zagrożeń i wspomagają kierowców w sytuacjach awaryjnych. Żeby osiągnąć zerową liczbę wypadków, konieczny jest kolejny krok, którym jest przyjęcie szerszego podejścia opartego na współpracy, łączącej ludzi, pojazdy oraz infrastrukturę. Równocześnie rozwijane będą systemy wspomagania jazdy z technologiami opartymi na danych oraz technologii jazdy autonomicznej.
Aby osiągnąć te cele, Toyota opracuje pojazdy definiowane programowo (Software Defined Vehicles, SDV), stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. System operacyjny Arene oraz elektroniczne platformy zostaną przeprogramowane pod kątem jeszcze lepszej wymiany danych i wykorzystania AI.
Wraz z rozwojem pojazdów SDV coraz większego znaczenia nabierze rozbudowa infrastruktury, w tym wysokiej jakości infrastruktury komunikacyjnej, infrastruktury AI, która może na bieżąco gromadzić i inteligentnie przetwarzać ogromne ilości informacji oraz scenariuszy, by poprawić skuteczność działania całego ekosystemu, oraz infrastruktury o wysokiej mocy obliczeniowej. Pozwoli to zapewnić jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, w tym np. zapobiegać wypadkom przy złej widoczności na skrzyżowaniach miejskich, umożliwi płynne włączanie się do ruchu na autostradach czy rozwiąże wiele problemów z mobilnością na terenach podmiejskich.
Mobilna platforma AI
W ramach tej współpracy NTT opracuje rozwiązania telekomunikacyjne, a wspólnie z Toyotą zbuduje mobilną platformę AI, która będzie składać się z kilku kluczowych elementów.
Bardzo ważna będzie rozbudowa centr danych oraz zwiększenie ich mocy obliczeniowej z wykorzystaniem technologii IOWN od NTT. Inteligentna infrastruktura komunikacyjna dostosuje się do różnych środowisk i warunków ruchu na obszarach miejskich, wiejskich i przedmieściach, a także zapewni niskie opóźnienie w przekazywaniu dużych wolumenów danych. Z kolei infrastruktura AI będzie na bieżąco analizować dane, by wyeliminować wypadki drogowe, umożliwi wprowadzenie zaawansowanych systemów jazdy autonomicznej i asystentów AI, a także przyczyni się do obniżenia zużycia energii oraz zwiększenia wydajności w logistyce.
Toyota spodziewa się, że z mobilnej platformy AI będzie korzystać szerokie grono partnerów przemysłowych, rządowych i akademickich, które dążą do stworzenia społeczeństwa, w którym nie ma wypadków drogowych.