epoint

Podejmując decyzję o budowie centrum danych, należy mieć pełną świadomość, że rozwiązania zastosowane w projektowanej infrastrukturze pozostaną niezmienne przez wiele lat. Trzeba dokładnie przemyśleć wybór metody chłodzenia, bo ma ona wpływ na zużycie kluczowych zasobów, takich jak woda i energia elektryczna. Z tego powodu Equinix – globalna firma z branży centrów danych – analizuje miejscową sytuacją hydrologiczną przed rozpoczęciem budowy centrum danych.

Projektanci centrów danych zazwyczaj wybierają między chłodzeniem powietrzem a chłodzeniem wyparnym. Podejmując decyzję o najlepiej dopasowanym systemie, biorą pod uwagę czynniki takie jak klimat, dostępność energii, zapotrzebowanie na wodę. Na przykład chłodzenie wyparne może być szczególnie skuteczne w lokalizacjach bez rozbudowanej sieci energetycznej. I odwrotnie – unikanie chłodzenia wyparnego na obszarach o ograniczonej dostępności wody minimalizuje jej zużycie, nie narażając zasobów lokalnej społeczności.

W ubiegłym roku projektowaliśmy nowe centrum danych na obszarze objętym ryzykiem niedoboru wody. Pierwotnie obiekt miał wykorzystywać chłodzenie wyparne, które polega na odparowywaniu cieczy celem obniżenia temperatury w budynku. Jednak na skutek przeprowadzonych ekspertyz obejmujących ocenę dostępności wody i jakość infrastruktury wodnej, podjęliśmy decyzję o zmianie systemu chłodzącego. Chociaż chłodzenie wyparne zużywa mniej energii, to w tym przypadku zdecydowaliśmy się na chłodzenie powietrzem, ponieważ w tym regionie ważniejsza była oszczędność wody. Aby zachować równowagę między zużyciem wody i energii, kluczowe jest zaplanowanie wykorzystania zasobów już na etapie projektowania, ponieważ po uruchomieniu centrum danych pozostaje jedynie możliwość stopniowej poprawy efektywności wykorzystania wody – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Jak chłodzenie centrów danych wpływa na zużycie wody?

Sprzęt IT pracujący w centrach danych wytwarza ciepło, które musi zostać odprowadzone, aby zapobiec awariom. Nie wszyscy wiedzą, że centra danych potrzebują systemów chłodzenia zarówno w szafach serwerowych, jak i w całym budynku. Ponieważ sprzęt w serwerowni generuje ciepło, system chłodzenia na poziomie serwera odbiera je i przenosi do wymiennika ciepła, przez który jest ono przekazywane do systemu chłodzenia budynku. Następnie ciepło resztkowe zostaje odprowadzone na zewnątrz obiektu.

Wybór systemu chłodzenia określa, w jaki sposób obiekt będzie zużywał wodę i energię. Na przykład chłodzenie wyparne zużywa najwięcej wody, podczas gdy chłodzenie powietrzem wiąże się ze znacznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Do wyboru najbardziej optymalnej metody odprowadzania ciepła na etapie budowy centrum danych niezbędne są dogłębne analizy uwarunkowań budynku.

Chłodzenie serwerów powietrzem to standardowa praktyka stosowana od dawna. Z uwagi na lepszą efektywność częściej korzysta się jednak z chłodzenia cieczą. Wynika to z wzrastającego zapotrzebowania firm na pojemne serwery, zdolne do obsługi algorytmów sztucznej inteligencji, które wymagają znacznej mocy obliczeniowej. Co więcej, wybór chłodzenia cieczą niekoniecznie musi oznaczać zwiększenie zużycia wody. Ten system wykorzystuje bowiem niewielką ilość wody, która krąży w obiegu zamkniętym i nie jest odparowywana.

Innym sposobem zarządzania energią w centrach danych jest eksport ciepła. Umożliwia on odzyskanie części energii cieplnej z centrum danych i przekazuje ją do zewnętrznej sieci ciepłowniczej, zamiast uwalniać ją do atmosfery. Ciepło to może być następnie wykorzystane do ogrzewania domów i firm wokół centrum danych, zapewniając niskoemisyjne źródło ciepła dla lokalnej społeczności. Przykładem jest centrum danych PA10 firmy Equinix, które przekazuje ciepło resztkowe do strefy rozwoju miejskiego Plaine Saulnier, obejmującej basen używany podczas ostatnich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jako że firmy są coraz bardziej świadome wyzwań związanych z chłodzeniem, oczekują od właścicieli centrów danych znajomości tematu wykorzystania wody. Zagadnienia te stają się coraz ważniejsze, wraz z zaostrzaniem się wymogów regulacyjnych w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju i dążeniem do osiągnięcia wyznaczonych przez biznes celów w tym zakresie.

Przedsiębiorstwa prowadzące centra danych zaczynają ujawniać własne wskaźniki zużycia wody w raportach zrównoważonego rozwoju. Również specjaliści opracowują i wdrażają najlepsze praktyki w zakresie ochrony zasobów i monitorowania w centrach danych wykorzystujących chłodzenie wyparne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments