epoint

Genetec Inc., wiodący dostawca technologii zunifikowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa publicznego, wspierania procesów operacyjnych i analityki biznesowej, podzielił się dziś wynikami raportu o stanie bezpieczeństwa technicznego w 2025 r. Opierając się na spostrzeżeniach ponad 5600 liderów bezpieczeństwa technicznego na całym świecie (w tym użytkowników końcowych, partnerów handlowych, integratorów systemów i konsultantów), raport oferuje kompleksową analizę zmieniających się trendów w procedurach bezpieczeństwa technicznego.

W miarę gdy organizacje oceniają rozwiązania chmurowe pod kątem bezpieczeństwa technicznego, większość z nich priorytetowo traktuje strategię hybrydową, która jest zgodna z potrzebami procedur biznesowych, ograniczeniami budżetowymi i wymaganiami dotyczącymi pamięci masowej. To pragmatyczne i elastyczne podejście do wdrażania umożliwia zarządzanie krytycznymi danymi i aplikacjami zarówno lokalnie, jak i w chmurze.

Według raportu, 43% użytkowników końcowych wyobraża sobie wdrożenia hybrydowe jako preferowane podejście w ciągu najbliższych pięciu lat, w porównaniu z zaledwie 18% opowiadającymi się za wdrożeniami w pełni opartymi na chmurze i 17% planującymi pozostać w całkowicie lokalnym środowisku. Preferencja dla chmury hybrydowej jest podzielana przez konsultantów i partnerów handlowych, podczas gdy 66% konsultantów planuje zarekomendować wdrożenia hybrydowe w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dane te nie tylko odzwierciedlają rosnące zapotrzebowanie na elastyczne modele wdrażania, ale także podkreślają wyważone podejście do wdrażania chmury w miarę rozwoju branży.

W przypadku chmury hybrydowej nie ma zasady „wszystko albo nic”. Firmy zachowują pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób wdrażają swoje systemy w różnych lokalizacjach. Dzięki otwartemu ekosystemowi mogą wdrażać najlepszą technologię, która spełnia ich potrzeby biznesowe i pozwala uniknąć niepotrzebnych kompromisów bez konieczności ograniczania się do zamkniętych rozwiązań. Dzięki temu mogą szybciej wdrażać, skalować i modernizować systemy, usprawniać procesy i wzmacniać stan bezpieczeństwa w najbardziej wydajny i skuteczny sposób – powiedział Christian Morin, wiceprezes ds. inżynierii produktu w Genetec Inc.

Działy IT stają się centralnym ciałem decyzyjnym

Jeszcze dziesięć lat temu systemy bezpieczeństwa technicznego w dużych organizacjach były zazwyczaj zarządzane przez personel wyspecjalizowanych działów bezpieczeństwa. Jednak coraz powszechniejsze stosowanie rozwiązań chmurowych i hybrydowych, wzrost zagrożeń cyberbezpieczeństwa oraz potrzeba dostosowania zabezpieczeń technicznych i cyfrowych sprawiły, że zespoły IT zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w wywieraniu wpływu na nabywanie i wdrażanie systemów bezpieczeństwa technicznego.

Według raportu, 77% użytkowników końcowych twierdzi, że działy bezpieczeństwa technicznego i technologii informacyjnej (IT) współpracują ze sobą. Ponadto działy IT odgrywają coraz większą rolę w procesie zakupu, a ponad 50% użytkowników końcowych, integratorów systemów i konsultantów zgłasza, że zespoły IT są obecnie aktywnie zaangażowane w decyzje dotyczące zakupu zabezpieczeń technicznych.

Rosnąca rola bezpieczeństwa technicznego zmienia sposób, w jaki organizacje zabezpieczają zarówno swoich ludzi, jak i sieci cyfrowe. Dzięki temu, że dział IT jest liderem we wdrażaniu rozwiązań chmurowych i hybrydowych, operacje związane z bezpieczeństwem technicznym stają się coraz bardziej odporne, oparte na danych i zdolne do adaptacji do zmieniających się zagrożeń – dodał Morin.

Wdrażanie sztucznej inteligencji rośnie, ponieważ branża nadaje priorytet praktycznym zastosowaniom

Raport ujawnia znaczny wzrost zainteresowania wdrażaniem sztucznej inteligencji w bezpieczeństwie technicznym, przy czym 37% użytkowników końcowych planuje wdrożyć funkcje oparte na sztucznej inteligencji w 2025 r., w porównaniu z zaledwie 10% w 2024 r. Zwiększone zainteresowanie jest zgodne ze strategicznym, zorientowanym na cel podejściem. Ponieważ 42% użytkowników końcowych postrzega sztuczną inteligencję jako narzędzie usprawniające bezpieczeństwo, organizacje koncentrują się na praktycznych zastosowaniach, takich jak udoskonalanie wykrywania zagrożeń i automatyzacja rutynowych procesów. Z raportu Genetec wynika jednak, że region DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) oraz ECE (Europa Środkowo-Wschodnia) są najbardziej zaniepokojone pod względem wykorzystania AI. Tylko 5% użytkowników stwierdziło, że nie ma żadnych obaw, w porównaniu ze średnią 23% w całej Europie.

Metodologia badania

Firma Genetec Inc. przeprowadziła ankietę wśród specjalistów ds. bezpieczeństwa technicznego w okresie od 12 sierpnia do 15 września 2024 r. Po dokonaniu przeglądu zgłoszeń i oczyszczeniu danych, 5 696 respondentów (w tym użytkownicy końcowi, partnerzy handlowi i konsultanci) zostało włączonych do analizy. Próby ankietowe przeprowadzono we wszystkich regionach, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej, na Karaibach, w Ameryce Południowej, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji Wschodniej, Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, Azji Środkowej, Azji Zachodniej oraz w Australii i Nowej Zelandii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments