epoint

Zbliża się jeden z najważniejszych dla handlu okresów w roku – święta Bożego Narodzenia. Ludzie robiący zakupy spodziewają się kolejek w sklepach, jednak prawdziwym polem bitwy będzie Internet. To właśnie w sieci aż 78% polskich internautów dokonało zakupu w 2024 roku.

Wszystkie prezenty muszą dotrzeć przed wigilią, nie ma innej możliwości. Jednak by osiągnąć ten cel, trzeba pokonać wiele przeszkód, od przeciążonych magazynów przez zapchane paczkomaty do zagubionych paczek. Polski rynek e-commerce jest obecnie wart 120 mld zł, a PwC przewiduje, że do 2027 roku będzie to 187 mld zł. Wraz z ewolucją logistyki handlu detalicznego w celu sprostania rosnącym wymaganiom e-commerce i rosnącym oczekiwaniom konsumentów, centra dystrybucyjne muszą traktować priorytetowo wydajność, ochronę i bezpieczeństwo. Pomogą w tym systemy dozoru wyposażone w analitykę opartą o sztuczną inteligencję.

Nowa fala logistyki detalicznej koncentruje się na zrównoważonym podejściu — optymalizacji zarówno szybkości, jak i bezpieczeństwa, aby osiągnąć sukces operacyjny i zadowolić konsumentów — a wszystko to oparte na zintegrowanej technologii dozoru. Sieciowy system dozoru, dostosowany do tych wyzwań, może zwiększyć wydajność operacyjną we wszystkich obszarach. Dzięki odpowiednim aplikacjom technologia ta usprawnia przepływ pracy od kompletacji zamówień do końcowej dostawy, zapewniając bezproblemowy i bezpieczny proces na każdym etapie.

Bezpieczeństwo centrum logistycznego

W centrach logistycznych system kamer sieciowych może zwiększyć bezpieczeństwo, identyfikując możliwe zagrożenia, a także alarmując operatora o konieczności podjęcia działań. Aby chronić przed określonymi potencjalnymi zagrożeniami, kamery z funkcjami analitycznymi mogą również zapewniać automatyczne alerty. Na przykład, jeśli kamera wykryje personel lub gości bez obowiązkowych środków ochrony osobistej (np. kasków lub odblaskowych kamizelek), może wygenerować ostrzeżenie za pośrednictwem podłączonego głośnika audio. Monitorując pracowników odpowiedzialnych za transport, kamery nasobne mogą również zwiększyć ich bezpieczeństwo dzięki alarmom w sytuacji upadku czy napaści.

Podczas gdy ciężarówki, furgonetki i wózki widłowe, mogą stanowić zagrożenie zdrowia dla pracowników, technologie zintegrowane z kamerami sieciowymi mogą stworzyć bezpieczniejsze środowisko. Zbyt duża prędkość wykryta przez kamery może być zaznaczona za pomocą syren stroboskopowych, łączących światło i dźwięk w celu ostrzeżenia kierowców, podczas gdy głośniki tubowe mogą przekazywać komunikaty dźwiękowe oraz instrukcje. Pojazdy mogą być również śledzone za pomocą radaru, w połączeniu z technologią rozpoznawania tablic rejestracyjnych, co umożliwia łatwą identyfikację wykroczeń drogowych, od korzystania z zabronionych skrótów po jazdę w kierunku przeciwnym do obowiązującego.

Kamery z funkcjami analitycznymi mogą również zapewniać bezpieczeństwo pieszych, identyfikując ich obecność, zwłaszcza w miejscach przeznaczonych dla pojazdów, i alarmując kierowcę. W tym samym czasie syrena stroboskopowa może być używana do ostrzegania pieszego przed niebezpieczeństwem. Kamery mobilne (nasobne lub modułowe) mogą być również instalowane na wózkach widłowych, pomagając operatorowi w uzyskaniu wyraźniejszego obrazu w połączeniu z aplikacją na telefon. Film ten może być również nagrywany i wykorzystywany jako dowód w postępowaniach w sprawie wypadków i zdarzeń potencjalnie wypadkowych dla poprawy bezpieczeństwa.

Ze względu na dużą ilość towarów, ochrony wymaga nie tylko personel, ale także same produkty, choćby ze względu na możliwy pożar. Tradycyjne czujki dymu są skuteczne, ale ponieważ dym musi przeniknąć do czujnika przed wyzwoleniem detekcji, może dojść do opóźnienia alarmu. Dodanie detekcji w postaci kamery z wysokiej jakości obrazowaniem w warunkach słabego oświetlenia może zwiększyć dokładność i niezawodność obrony przed ogniem. Możliwa staje się wcześniejsza detekcja, a obrazy wideo ułatwiają zidentyfikowanie przyczyny pożaru.

Aby dokładniej śledzić stan magazynowy, kamery mogą monitorować dostawy do i z centrum dystrybucyjnego, dodając znacznik czasu i daty. Umożliwia to łatwe pobieranie materiału w celu przejrzenia i zidentyfikowania wszelkich incydentów, błędów lub oszustw. Dodanie monitora panoramicznego (PVM) i dekodera pozwala również wyświetlać obraz na żywo na monitorze.

Zapobieganie kradzieżom

Ze względu na koncentrację towarów, często o wysokiej wartości, centra logistyczne są lukratywnymi potencjalnymi celami kradzieży, zwłaszcza w okresach szczytu, takich jak okres poprzedzający Boże Narodzenie. Ta pora roku dość często wiąże się z dużym odsetkiem sezonowych pracowników tymczasowych, co może stanowić większe ryzyko.

Poza skutkami finansowymi, sprzedawcy detaliczni borykają się również z problemami wynikającymi z kradzieży, takimi jak nieścisłości w zapasach i niezadowoleni klienci. Ponieważ efektywna sprzedaż detaliczna opiera się na dokładnych poziomach zapasów w celu właściwego zarządzania łańcuchem dostaw, uzupełniania zapasów i prognozowania popytu, zapobieganie kradzieżom jest kluczem do utrzymania dokładności danych.

Znaną techniką kradzieży jest usuwanie przedmiotów z linii kompletacyjnej lub magazynu, a następnie umieszczanie ich na zewnątrz budynku w gotowości do odbioru. Ochrona obwodu jest zatem kluczowa, a najbardziej solidną obronę można osiągnąć przez zastosowanie kamer, dostosowanych do specyficznych wymagań sytuacyjnych.

Aby zapobiec potencjalnej kradzieży z samej linii pakującej, kamery umieszczone nad biurkiem pakowania mogą śledzić zamówienie. Integracja rozwiązania w chmurze z systemem zamówień może zidentyfikować numer punktu pakowania, datę i godzinę, dodając te szczegóły do zakładek w celu szybkiego wyszukiwania w celu zidentyfikowania incydentów, błędów lub oszustw. System ten może również usprawnić obsługę klienta, umożliwiając znacznie szybszą reakcję w celu rozwiązania reklamacji.

Tymczasem, aby zidentyfikować potencjalną działalność przestępczą wokół granicy centrum logistycznego, kamery PTZ mogą zapewnić szczegółową identyfikację wizualną intruzów i mogą być połączone z ochroną obwodową oraz obszarową z detekcją ruchu.  Technologia ta może automatycznie ostrzegać o potencjalnych naruszeniach obwodu, a także przybliżać i śledzić podejrzanych. Kamery dzięki wbudowanej analityce i generowanym alertom mogą również poprawić wydajność, umożliwiając ograniczonej liczbie personelu pogląd większej liczby kamer.

Liczbę kamer można również zmniejszyć, wprowadzając technologie termowizyjne. Nie wymagające światła widzialnego, urządzenia te zapewniają detekcję nawet w całkowitej ciemności lub przy słabej widoczności. Zabezpieczenie obwodu centrum logistycznego to także kontrola punktów dostępu. W przypadku rozległej obsługi pojazdów transportowych przez strony trzecie, zwłaszcza jeśli centrum logistyczne korzysta z bezzałogowych doków załadunkowych/dostawczych, sprawdzony dostęp do pojazdów jest niezbędny. Kamery sieciowe znajdujące się na pokładzie pojazdu mogą również monitorować przesyłkę. Jeśli ładownia zostanie otwarta, do operatora zostanie wysłany alert, a wideo ze zdarzenia zostanie wysłane do chmury.

Efektywność w wysyłce i dostawie

Kamery mogą tworzyć poparty danymi podgląd procesów załadunku zamówień klientów na transport dostawczy, od sprawdzania paczek na paletach lub pudełek do załadunku do samochodów dostawczych.

Ponadto, dzięki rozwiązaniu wskaźnika napełnienia ciężarówek, kamery z analizą mogą mierzyć wskaźnik napełnienia w czasie rzeczywistym, umożliwiając optymalizację w oparciu o kluczowe wskaźniki efektywności procesu, takie jak planowanie transportu liniowego, wymagania dotyczące personelu bramy i wydajność załadunku. Do rozwiązania można również dodać technologię maskowania twarzy, aby zapewnić zgodność z RODO i prawem pracy.

W przypadku walidacji dostawy na ostatnim kilometrze, kamery nasobne są skutecznym sposobem potwierdzania dostawy w oczekiwanym stanie. Obsługa paczek podczas rozładunku może być również monitorowana za pomocą sieciowych kamer pokładowych.

Przyszłość logistyki jest niezaprzeczalnie oparta na danych i technologii. W sektor ten wkraczają zaawansowane technologie, takie jak sieciowe rozwiązania audio i wideo oraz zintegrowana kontrola dostępu. Narzędzia, wyposażone w sztuczną inteligencję i analizę danych, wkrótce odegrają kluczową rolę w transformacji logistyki i całego rynku e-commerce, umożliwiając firmom ochronę ich aktywów, usprawnienie operacji i przyczynienie się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Od monitorowania zapasów i bezpieczeństwa pracowników w czasie rzeczywistym po analizy predykcyjne w celu optymalizacji wykorzystania zasobów, technologie te wyznaczają nowy standard bezpieczeństwa, ochrony i wydajności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments