W pierwszej połowie 2024 roku średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce była jedną z najwyższych w Europie. Koszty te mogą jeszcze wzrosnąć wraz z wdrożeniem unijnej dyrektywy ETS2. Aby firmy w naszym kraju mogły zachować konkurencyjność, konieczna jest transformacja energetyczna oparta na innowacyjnych rozwiązaniach. Zdaniem ekspertów spółki TRUMPF Huettinger, ważnym elementem tej zmiany może być szersze zastosowanie nowej technologii produkcji ogniw słonecznych TOPCon, która wykorzystując ultracienkie warstwy pozyskuje energię ze słońca na niespotykanym dotąd poziomie skuteczności.
Wysokie koszty energii to problem dla sektora przemysłowego w Polsce. W najbliższych latach mogą one realnie wpłynąć na przenoszenie fabryk lub ich części do innych krajów. W obliczu tych wyzwań niezbędna jest skuteczna transformacja energetyczna, której kluczowym elementem będzie rozwój alternatywnych źródeł energii. Potwierdzają to dane Polityki Insight, według których w słynących z takich rozwiązań Norwegii i Szwecji średnie hurtowe ceny energii elektrycznej od stycznia do lipca br. wynosiły od 32 do 39 euro za MWh. Dla porównania, w Polsce koszt ten plasował się na poziomie aż 90 euro za MWh.
Szansą na przyspieszenie transformacji energetycznej może być dalszy rozwój branży fotowoltaicznej. Jej przychody handlowe w Polsce na koniec 2023 roku mogły przekroczyć nawet 21 mld zł, a wartość inwestycji w tym obszarze była najwyższa dla całego sektora energetycznego – wynika z danych opublikowanych przez Instytut Energii Odnawialnej. Eksperci zalecają umiarkowany optymizm w kontekście utrzymania się podobnej dynamiki na koniec bieżącego roku, ale zgodnie podkreślają, że wraz z wejściem na rynek nowych technologii, prognozy mogą zostać szybko zweryfikowane.
Rozwój technologii może odmienić rolę energetyki solarnej w Polsce
W kontekście nieuniknionej ewolucji struktury miksu energetycznego w Polsce pozycja energii solarnej z pewnością będzie się umacniać. Tym bardziej, że postęp technologiczny w tym sektorze jest bardzo szybki i z każdym kolejnym rokiem na rynku pojawiają się bardziej wydajne rozwiązania (już teraz na rynku dostępnych jest wiele skutecznych typów ogniw).
Rewolucją staje się jednak technologia TOPCon, która już dziś – obok stosowanego dotychczas złotego standardu PERC – jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Według ekspertów firmy TRUMPF Huettinger, czołowego producenta zasilaczy do produkcji ogniw fotowoltaicznych, udział ogniw tego typu w światowym rynku do 2026 roku wyniesie nawet 60 proc. Wzrost ten ma być zasługą wyjątkowej skuteczności ogniw, które dzięki zastosowaniu ultracienkich warstw pozyskują energię ze światła słonecznego lepiej niż alternatywne systemy. W zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, takich jak te występujące w Polsce, nawet relatywnie niewielki wzrost skuteczności może mieć duże znaczenie.
Grupa TRUMPF uczestniczy w rozwoju fotowoltaiki od samego początku. To nasze urządzenia ugruntowały dotychczasowy standard produkcji paneli słonecznych. Mowa o rozwiązaniach bazujących na technologii PERC, które dziś są już stopniowo zastępowane przez nowe, bardziej wydajne rozwiązania – mówi dr Rafał Bugyi, prezes zarządu pionu elektroniki w Grupie TRUMPF i dodaje, że jeszcze do niedawna ogniwa wykorzystujące standard PERC odpowiadały za około 60 proc. rynku.
Dziś coraz wyraźniej ich miejsce zajmują fotoogniwa bazujące na nowej technologii TOPCon. Jeszcze w ubiegłym roku stanowiły one około 30 proc. światowej produkcji. Obecnie jest to już ponad 45 proc. Ich zaletą jest nie tylko większa wydajność, ale też możliwość łatwego przejścia na tę technologię z dotychczasowego standardu PERC. Istotną rolę w procesie ewolucji całej branży odgrywa TRUMPF Huettinger, który dziś odpowiada za blisko 95 proc. zasilaczy wykorzystywanych w produkcji ogniw opartych o nowy standard technologiczny – podkreśla Bugyi.
Konkurencyjność wzrośnie dzięki nowoczesnym technologiom
Podobnie jak w wielu innych branżach, również w przypadku produkcji ogniw fotowoltaicznych jednym z czołowych producentów tego rodzaju rozwiązań są kraje azjatyckie, których globalny udział rynkowy od kilku lat sukcesywnie rośnie. Pojawienie się nowej technologii daje przestrzeń do jeszcze większej specjalizacji firm, a także do budowania unikalnych kompetencji na wyraźnie zdominowanym rynku.
Już teraz rozwijamy tę technologię głównie dzięki współpracy z czołowymi producentami linii produkcyjnych oraz samych ogniw fotowoltaicznych w Europie, Chinach, Indiach, Korei oraz USA – podkreśla Jakub Studniarek, kierownik Jednostki Biznesowej Bipolar w TRUMPF Huettinger i dodaje, że kluczową rolę w tym procesie odgrywają właśnie zakłady TRUMPF Huettinger zlokalizowane w Polsce.
Nasze zasilacze trafiają do rozwiązań wykorzystujących połączenia kilku technologii w jednym ogniwie. W tym miejscu warto podkreślić udział w rozwoju wszystkich projektów polskiej myśli technologicznej, która poprzez nasze know-how wspiera nie tylko rozwój całej branży, ale i transformację sektora energetycznego w kierunku zielonej energii – podsumowuje Jakub Studniarek.