epoint

Firmy Vertiv i Compass Datacenters współpracują nad połączonym systemem chłodzenia cieczą i powietrzem, aby przyspieszyć wdrażanie rozwiązań w środowiskach obsługujących aplikacje AI

Dla operatorów centrów danych wyzwaniem jest obsługa szybko ewoluujących środowisk, w których tradycyjne, wykorzystywane wcześniej aplikacje coraz częściej współistnieją z rozwiązaniami obliczeniowymi o dużej gęstości, wdrażanymi w celu obsługi mechanizmów sztucznej inteligencji. Dlatego Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, wraz z firmą Compass Datacenters, która projektuje, buduje i obsługuje kampusy centrów danych dla niektórych z największych na świecie firm technologicznych, nawiązały współpracę w celu opracowania pierwszego w swoim rodzaju przyszłościowego rozwiązania chłodzącego dla środowisk obliczeniowych o dużej gęstości.

Rozwiązanie Vertiv CoolPhase Flex umożliwi w przyszłości wdrażanie mechanizmów sztucznej inteligencji z opcją elastycznego przełączania między chłodzeniem powietrzem i cieczą. Nad jego wizją współpracowali inżynierowie Vertiv i Compass, zaś Vertiv dodatkowo zajął się kwestiami dotyczącymi projektowania technicznego i produkcji. W ramach planowanej wieloletniej umowy na dostawy o wartości wielu miliardów dolarów, pierwsze urządzenia zostaną wdrożone w siedzibie Compass w pierwszym kwartale 2025 roku.

Vertiv CoolPhase Flex to nowa generacja wysokowydajnego systemu pakietowego Vertiv Liebert DSE, która pozwala na integrację w jednym rozwiązaniu możliwości chłodzenia cieczą z mechanizmem chłodzenia powietrzem bazującym na czynniku chłodniczym i odprowadzania ciepła. Wraz z rozwojem strategii operatorów centrów danych, Vertiv CoolPhase Flex może być początkowo używany jako system chłodzenia z bezpośrednim rozprężaniem (DX) ze zintegrowaną ekonomizacją w celu wsparcia niezawodnego i wydajnego chłodzenia powietrzem, a następnie, gdy wdrażane są rozwiązania obliczeniowe o większej gęstości, możliwe jest łatwe i szybkie włączenie mechanizmów chłodzenia cieczą.

Nasi klienci szukają szybkich, praktycznych i energooszczędnych sposobów na wprowadzenie mechanizmów chłodzenia cieczą w celu obsługi środowisk sztucznej inteligencji i innych aplikacji o dużej gęstości obliczeniowej, ale oczekują elastyczności, aby korzystać również z chłodzenia powietrzem i obsługiwać mieszane rodzaje obciążeń w tych samych obiektach – powiedział Chris Crosby, dyrektor generalny firmy Compass. – Mieliśmy wizję przyszłości, w której moglibyśmy być przygotowani do szybkiego wdrażania mechanizmów chłodzenia powietrzem lub cieczą, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom klientów, a Vertiv urzeczywistnił tę wizję w bardzo innowacyjny sposób. Vertiv CoolPhase Flex zapewnia taki poziom elastyczności, który nie ma sobie równych na rynku i jest bardzo cenny dla nas, jak też naszych klientów.

Sztuczna inteligencja nie tylko wprowadza zmiany w centrach danych, ale także zmienia sposób współpracy kluczowych graczy w branży, aby umożliwić wzrost. Operatorzy centrów danych, klienci, producenci procesorów, dostawcy infrastruktury, firmy użyteczności publicznej i inni muszą współpracować, aby wprowadzać innowacje i redukować bariery utrudniające przyjęcie sztucznej inteligencji – powiedział Giordano (Gio) Albertazzi, dyrektor generalny Vertiv. – Compass Datacenters oraz inżynierowie Vertiv pracowali razem, aby powołać do życia ten ważny projekt. Vertiv CoolPhase Flex umożliwia obsługę współczesnych rozwiązań IT, jak też wdrażanie infrastruktury centrum danych przyszłości. Dzięki naszej dogłębnej wiedzy i zrozumieniu złożoności aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji AI, Vertiv był w stanie wprowadzić to unikalne rozwiązanie na rynek.

Wśród kluczowych zalet Vertiv CoolPhase Flex wymienić warto:

  • Szybsze i prostsze wdrażanie środowisk obliczeniowych o dużej gęstości. Dzięki hybrydowej konstrukcji Vertiv CoolPhase Flex, złożoność związana z wdrażaniem mechanizmów chłodzenia cieczą jest zminimalizowana, skracając jego czas, a także związane z tym koszty i przestoje.
  • Bezkompromisowa wydajność. W przypadku chłodzenia powietrzem rozwiązanie Vertiv CoolPhase Flex wykorzystuje technikę ekonomizacji pompowanego czynnika chłodniczego (PRE), która zapewnia automatyczne przełączanie na chłodzenie swobodne, gdy tylko odpowiednie staną się warunki zewnętrzne. Natomiast jeśli dla danego sprzętu IT korzystniejsze jest chłodzenie cieczą, system ten został zaprojektowany tak, aby łatwo można było przełączyć się na mechanizm dystrybucji cieczy i usuwania ciepła. Jest on także kompatybilny z różnymi rozwiązaniami chłodzenia cieczą, w tym Vertiv XDU 1350.
  • Oszczędność kosztów i miejsca. Autonomiczny system Vertiv CoolPhase Flex instalowany jest poza centrum danych, dzięki czemu nie zajmuje cennej przestrzeni. Compass zaprojektował swoje modułowe centra danych i stacje sprzętowe z myślą o elastyczności i skalowalności, dzięki czemu można je dostosowywać do zmieniających się wymagań i nowych rozwiązań technicznych. Oznacza to, że klienci będą mogli zainstalować system Vertiv CoolPhase Flex przy niewielkim wpływie na działalność operacyjną i bez wysokich kosztów związanych z przebudową lub rozległą modernizacją.

Compass wdrożył również platformę serwisową Vertiv Next Predict, wykorzystującą mechanizmy analityki predykcyjnej, które umożliwiają przejście od reaktywnej do proaktywnej konserwacji wybranych jednostek chłodzących. Platforma ta zapewnia wgląd w status sprzętu oraz wykorzystuje dane historyczne i operacyjne do określenia kiedy wymagana będzie jego konserwacja.

Możliwość skorzystania z predykcyjnego narzędzia, które z wyprzedzeniem dostarcza informację kiedy sprzęt będzie wymagał konserwacji, zamiast czekać, aż pojawi się potencjalny problem z dostępnością, jest ogromnym przełomem w branży rozwiązań klimatyzacyjnych – powiedział Chris Crosby. – Współpraca z firmą Vertiv była wspaniałym doświadczeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments