Jaki kształt będzie miał budynek? Które materiały zostaną wykorzystane? Na wczesnych etapach projektowania budynku projektanci podejmują setki decyzji. Aby to ułatwić, Arup, międzynarodowa firma, słynąca z takich realizacji jak Opera w Sydney, najbardziej zrównoważona w Europie fabryka PepsiCo pod Środą Śląską czy Zielona Wizja Warszawy, stworzyła narzędzie do generatywnego projektowania – InForm. Platforma pozwala na porównanie setek scenariuszy, aby pomóc w wyborze tego najlepszego. W jaki sposób funkcjonuje?
Projektanci codziennie muszą uwzględniać w swoich działaniach nowe przepisy, normy oraz wymagania klientów. Ze względu na potrzeby wszystkich uczestników procesu wczesne etapy prac charakteryzują się częstymi zmianami. Oznacza to wielokrotne powtarzanie obliczeń w celu wprowadzenia zmian wynikających z oczekiwań stron zaangażowanych w projekt. Firma Arup udoskonaliła proces łączenia wymogów, tworząc narzędzie InForm. Po opracowaniu indywidualnego modelu parametrycznego, ekspert wprowadza wymagania do narzędzia, które następnie generuje tysiące możliwych opcji projektowych. Warianty są dokładnie dostosowane do wszelkich ograniczeń i preferencji użytkownika. Dzięki temu InForm tworzy bazowe rozwiązania dla dalszych etapów projektu oraz umożliwia wdrażanie ambitnych i innowacyjnych pomysłów.
Narzędzia takie jak InForm to przyszłość inżynierii. Projektanci spędzają dziesiątki godzin na dostosowywaniu koncepcji realizacji do długiej listy wymagań klientów, regulacji obowiązujących w danym miejscu czy konkretnego budżetu. Znalezienie kompromisu między tymi obszarami może być dużym wyzwaniem, ale dzięki postępowi technologicznemu, narzędzia cyfrowe już teraz mogą wykonywać analityczną część pracy za nas. Jednocześnie rozwój tych rozwiązań pozwoli skupić się na bardziej kreatywnej stronie projektowania, zwiększyć precyzję i podejmować lepsze decyzje – mówi Łukasz Olbromski, property leader w Arup.
Przyszłość generatywnego projektowania
Platforma InForm posiada wbudowany mechanizm oceniający potencjał setek opcji projektu. Potencjał projektu jest określany na podstawie kluczowych wskaźników efektywności (KPI – key performance indicators), ustalanych wspólnie z klientem oraz zespołem inżynierów zaangażowanych w projekt. Wyniki potencjału projektu na platformie są efektem analiz narzędzia wykonywanych równocześnie z generowaniem różnych rozwiązań projektowych. Platforma umożliwia także wprowadzenie zmian, biorąc pod uwagę m.in. intensyfikację ekspozycji budynku na słońce lub ocenę wpływu wysokich temperatur bądź wiatru na projekt. Pozwala również na sprawdzanie alternatywnych form i kształtów projektu przy nadaniu priorytetu zmniejszenia wpływu na środowisko. Narzędzie jest użyteczne zarówno do projektowania i testowania wariantów budynku, jak i oceny uzasadnień biznesowych przed inwestycją w miejsce budowy. Usprawnia także proces tworzenia masterplanów, uwzględniając wpływ projektu na otoczenie. Platforma pozwala projektantom, inżynierom oraz klientom na wspólną pracę nad dostosowaniem parametrów modelu w czasie rzeczywistym.
InForm to pomocnik na wczesnym etapie projektowania, umożliwiający szybkie porównywanie wariantów i wielokryterialną optymalizację. Zaprojektowaliśmy tę platformę, tak aby była łatwa w obsłudze i mogła być używana przez każdego. Jednocześnie ma szeroko wspierać kreatywność i podejmowanie decyzji opartych na faktach. Mnogość zawartych w niej możliwości i funkcjonalności, sprawiają, że wskazuje ona kierunek generatywnego projektowania na świecie – mówi Agnieszka Tatarczak, digital team leader w Arup.
W związku z rosnącą liczbą zagadnień, które należy uwzględnić w procesie projektowania – od wydajności energetycznej po powierzchnię przestrzeni użytkowej i nowe przepisy dotyczące zrównoważonego rozwoju, używanie narzędzi bazujących na generatywnych rozwiązaniach staje się kluczowe. Zespoły Arup używają InForm w szerokiej gamie projektów budowlanych i infrastrukturalnych, aby umożliwiać projektantom i klientom sprawną współpracę oraz udoskonalać ich projekty w czasie rzeczywistym. Więcej na temat narzędzia InForm można przeczytać na stronie Arup.