epoint

Empik Go kończy 2024 rok z ponad 40% wzrostem bazy płacących użytkowników, którzy zaufali usłudze książkowego streamingu od polskiego lidera sprzedaży omnikanałowej. Należąca do Grupy Empik aplikacja z audiobookami, ebookami i podcastami, która obecna jest na polskim rynku od 2017 roku, po siedmiu latach inwestycji w rozwój katalogu i technologię postrzegana jest przez czytelników jako najbardziej kompleksowe rozwiązanie na rynku. Od początku istnienia usługi z Empik Go skorzystało już ponad 1,2 mln Polaków.

Pomimo kolejnego roku pełnego wyzwań gospodarczych platformy streamingowe dostarczające ebooki i audiobooki zjednują sobie nowych użytkowników i stale rosną, stając się uzupełnieniem dla książek papierowych i innych serwisów rozrywkowych. W 2024 r. Empik Go kontynuował swoją strategiczną transformację, rozwijając technologię i poszerzając ofertę.

Ebooki rosną w siłę

Kolejna inwestycja w nową generację własnego czytnika Empik GoBook oraz mocny nacisk na pozyskanie kluczowych polskich wydawców i autorów zaowocowały w minionym roku nie tylko 40% wzrostem liczby płacących subskrybentów i znaczącym powiększeniem katalogu, ale także istotną zmianą zachowań czytelniczych abonentów Empik Go, tj. niemalże równym udziałem dwóch głównych formatów w czasie konsumpcji. Jeszcze 2 lata temu aplikacja przyciągała głównie fanów słuchania, a treści audio odpowiadały za 70% konsumowanych pozycji. W 2024 r. proporcje się niemal wyrównały: ebooki odpowiadały za 49% konsumowanych treści, podczas gdy audiobooki – 51%. W skali roku udział ebooków wzrósł blisko o 10 p.p., czyniąc aplikację Empik Go ekosystemem idealnym zarówno dla czytelnika tradycyjnego, jak i słuchacza.

Podobnie jak w 2023 także w minionym roku postawiliśmy w Empik Go na rozwijanie technologii i katalogu. Obok świetnie ocenianej aplikacji, działającej na systemach Android i iOS, mamy swój własny czytnik, a książki dostępne w ofercie Empik Go można czytać na wszystkich najpopularniejszych modelach czytników, w tym na Kindle’u. Coraz więcej czytelników przychodzi do nas po ebooki, z czego – nie ukrywam – jesteśmy bardzo dumni. Bardzo cieszy mnie też zaufanie wydawców, których tytuły dostępne są w pełnym katalogu, z którego można dokonywać nieograniczonych wyborów w ramach oferowanych przez nas nielimitowanych abonamentów. Mamy w Empik Go pozycje książkowe od prestiżowych marek i najlepszych autorów, m.in. Wydawnictwa Literackiego, Znaku, Marginesów, Albatrosa, Prószyńskiego, Agory czy W.A.B. Oczywiście rok 2024 był też o audio: wyprodukowaliśmy dziewiętnaście wyjątkowych originalsów i otworzyliśmy własne studio nagraniowe zlokalizowane w samym centrum Warszawy. Myśląc o 2025 roku, chcemy jeszcze lepiej zadbać o klienta – mówi Anna Winnicka, senior director of digital content w Grupie Empik, która odpowiada za rozwój usługi Empik Go.

Młody czytelnik pokochał czytnik

W 2024 r. abonenci aplikacji przeczytali 541 milionów stron ebooków. Na czytnikach użytkowników Empik Go królowały historie o miłości, kryminały i fantastyka. Wśród najchętniej wybieranych przez fanów ebooków autorów znalazły się Sarah J. Mass, Małgorzata Oliwia Sobczak i Joanna Balicka. Z kolei wśród preferowanych gatunków do słuchania – podobnie jak w 2023 roku – pojawiły się kryminały, literatura obyczajowa i dziecięca.

We wrześniu Empik Go wypuścił też na rynek trzecią wersję swojego czytnika, na którym użytkownicy od razu po uruchomieniu mogą swobodnie korzystać ze wszystkich funkcjonalności aplikacji Empik Go. O sukcesie GoBooka świadczy choćby fakt, że na koniec 2024 r. stanowił on już blisko 25% wszystkich sprzedanych na Empik.com czytników (wzrost o 15 p.p. versus 2023).

Różnorodny katalog, w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Katalog tytułów dostępnych w aplikacji liczy ponad 210 tys. pozycji. Tylko abonenci Empik Go mogą korzystać z największej oferty wydawnictw W.A.B, Znak, Uroboros i Buchmann. W 2024 r. oferta audiobooków powiększyła się o 52%, a ebooków – o 118%. Użytkownicy aplikacji mogli po raz pierwszy cieszyć się tytułami z serii Harry Potter oraz znaczącym rozszerzeniem katalogu anglojęzycznego. Oferta powiększyła się także o blisko 4 tysiące tytułów niezależnych twórców dystrybuujących swoje treści za pośrednictwem platformy Empik Selfpublishing. Wśród najpopularniejszych autorów 2024 znaleźli się Remigiusz Mróz, Małgorzata Oliwia Sobczak, Sarah J. Mass, J.K. Rowling, Wojciech Chmielarz i Katarzyna Michalak.

Łącznie w katalogu Empik Go dostępne były treści ponad 3,2 tys. wydawców a całkowita kwota wypłat na ich rzecz – zrealizowana od początku istnienia usługi – przekroczyła 160 mln zł.

W podcastach po raz kolejny królował “true crime”. W minionym roku fani prawdziwych zbrodni szczególnie docenili serię Jolanty Gwardys i Michała Fajbusiewicza, znanego polskiemu odbiorcy dziennikarza kryminalnego – “Michał Fajbusiewicz. Zbrodnie, które nie dają mu spokoju”.

Największe w Polsce studio nagraniowe

W 2024 r. Empik Go otworzył swoje własne studio nagraniowe zlokalizowane w samym centrum Warszawy. Studio o łącznej powierzchni niemal 400 mkw. jest największym tego typu obiektem w Polsce. Składa się z 8 studiów nagraniowych, w tym dedykowanej przestrzeni przeznaczonej dla podcasterów i do realizacji wielogłosowych słuchowisk. Zespół producentów Empik Go zakończył rok 2024 z 516 wyprodukowanymi audiobookami i 19 produkcjami oryginalnymi na koncie, jeszcze szerzej otwierając się na współpracę z zewnętrznymi zleceniodawcami: w tym wydawcami, twórcami niezależnymi i markami.

Niezmiennym elementem strategii Empik Go pozostaje tworzenie oryginalnych treści audio. W 2024 r. były to m.in. uwspółcześniona wersja klasyki literatury światowej, „Małe kobietki” Louisy May Alcott, „Królestwo Pik” Weroniki Ancerowicz (koprodukcja z Wydawnictwem Iskra), nowy kryminał Harlana Cobena „Pomyśl dwa razy” (Wydawnictwo Albatros) oraz „Korowód” Jakuba Małeckiego (SQN).  W 2025 r. miłośnicy audio mogą spodziewać się kolejnych wyjątkowych słuchowisk i podcastów. Już w styczniu w aplikacji Empik Go swoją premierę będą miały dwa oryginalne podcasty: „Dzieje Foliarstwa. Jak teorie spiskowe podpalają świat” Mikołaja Kołyszki oraz podcast Arkadiusza Lorenca „Znachor z Nowego Sącza”. W kolejnych miesiącach fani kryminałów i historii obyczajowych doczekają się superprodukcji z tych gatunków.

Innowacyjne projekty rozwoju aplikacji dofinansowane przez NCBR

W nowym roku możemy spodziewać się też wielu zmian w samej aplikacji. W 2024 r. Empik Go rozpoczął realizację dwóch technologicznych projektów rozwojowych wartych ok. 10 mln PLN, pozyskując na ten cel ponad 4 mln PLN z Funduszy Europejskich. Zaplanowane na 2 najbliższe lata prace dotyczą (1) poprawy doświadczenia użytkownika, który już niebawem będzie otrzymywał w aplikacji Empik Go spersonalizowane rekomendacje treści zgodnych z jego zachowaniem i wcześniejszymi wyborami oraz (2) obniżenia barier w dostępie do treści cyfrowych osób z ograniczeniami. Abonenci starsi, niedowidzący i niewidomi oraz osoby w kryzysie psychicznym otrzymają wkrótce nowe funkcjonalności i rozwiązania, które ułatwią im korzystanie z aplikacji, m.in. opracowane zostaną trigger warningi, na kształt tych funkcjonujących w branży filmowej. To pierwszy taki projekt na rzecz dostępności kultury w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments