Już ponad sto tysięcy klientów w Polsce, ponad tysiąc nowych punktów ładowania w sieci ogólnodostępnej i prywatnych dla biznesu, i 19,4 tys. ton zaoszczędzonych emisji dwutlenku węgla. Miniony rok oznaczał dla GreenWay Polska bezprecedensowe tempo budowy infrastruktury ładowania, szczególnie we współpracy z firmami elektryfikującymi swoje floty samochodowe.
GreenWay Polska jest jednym z najdłużej działających operatorów sieci ładowania pojazdów elektrycznych w kraju, funkcjonując na rynku od 2016 roku. Spółka jest największym operatorem sieci ładowania w Polsce – około 20% wszystkich punktów ładowania należy do jej sieci. GreenWay Polska rozwija publiczną sieć w średnim tempie około 200 nowych punktów ładowania rocznie, jednak rok 2024 spółka zakończyła z wynikiem znacznie od tej średniej wyższym.
Rozwój sieci publicznej: średnio jeden nowy punkt ładowania dziennie
Rok 2024 był dla GreenWay Polska okresem intensywnego rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
W ciągu dwunastu miesięcy firma uruchomiła 363 własnych punktów ładowania. Tym samym całkowita liczba punktów ładowania w publicznej sieci GreenWay w Polsce na koniec 2024 roku osiągnęła 1178 (525 AC i 653 DC).
Do GreenWay dołączyli także nowi partnerzy, czyli właściciele stacji ładowania, które funkcjonują w ramach publicznej sieci operatora. W 2024 roku takich partnerskich punktów ładowania przybyło w sieci GreenWay 160.
W sumie więc w 2024 roku publiczna sieć operatora w Polsce powiększyła się o 523 punktów ładowania i razem ze stacjami partnerskimi, liczy ona już sobie ich już 1633.
W ramach rozbudowy sieci stacji własnych, GreenWay kontynuuje również inwestycje w tzw. „zielone” stacje ładowania zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Na koniec 2024 roku w sieci publicznej funkcjonowało 592 „zielonych” punktów ładowania, z czego 137 w ładowarkach AC, a 455 w ładowarkach DC.
W minionym roku w sieci ogólnodostępnej uruchomiliśmy blisko dwa razy tyle punktów ładowania, co w roku 2023. Do naszej publicznej sieci dołączaliśmy średnio prawie jeden punkt ładowania dziennie. To duży powód do satysfakcji, ale warto wziąć pod uwagę, że jeszcze więcej ładowarek wybudowaliśmy w tym czasie dla firm – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.
Infrastruktura prywatna: coraz więcej firmowych ładowarek
W 2024 roku GreenWay Polska zbudował 650 nowych punktów ładowania dla firm, które rozwijają swoje floty samochodów elektrycznych.
Firmy budują także stacje ładowania samodzielnie, oddając je w zarządzanie GreenWay. W minionym roku w ten sposób pod opieką spółki znalazło się 362 punktów ładowania.
Takich, należących do prywatnych firm, punktów ładowania GreenWay Polska ma już w zarządzaniu 1750. Są one częścią infrastruktury ładowania renomowanych marek, takich jak InPost, IKEA, Mercedes (fabryka w Jaworze) czy Strabag.
GreenWay proponuje także firmom dostęp do swojej ogólnodostępnej sieci ładowania w oparciu o kartę flotową. Na koniec 2024 roku korzystało z niej już ponad 3500 kierowców flotowych.
Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie biznesu własną infrastrukturą ładowania. Przechodząc na floty aut elektrycznych i inwestując w infrastrukturę, firmy stają się coraz ważniejszym czynnikiem napędzającym rozwój zeroemisyjnego transportu – komentuje Marek Zientarski, dyrektor ds. sprzedaży w GreenWay Polska.
Liczba klientów: przekroczona kolejna bariera
W ciągu ubiegłego roku do grona klientów GreenWay w Polsce dołączyło 33 tysiące osób. Tym samym całkowita liczba zarejestrowanych użytkowników w naszym kraju przekroczyła już 108 tysięcy.
Intensywny rozwój sieci i rosnąca popularność elektromobilności przełożyły się na rekordową liczbę sesji ładowania. W 2024 roku w Polsce kierowcy (w tym ci firmowi) przeprowadzili 1,23 miliona sesji ładowania – o jedną trzecią więcej niż w roku 2023.
Na Słowacji z sieci GreenWay skorzystało 6,3 tysiąca nowych użytkowników, zwiększając całkowitą bazę klientów w tym kraju do 19 tysięcy. Ponadto firma rozpoczęła działalność w Chorwacji, gdzie w pierwszym roku obecności na rynku zarejestrowano 896 klientów.
Zaoszczędzone emisje
W 2024 roku wszyscy kierowcy korzystający z sieci GreenWay w Polsce (zarówno ze stacji własnych i należących do partnerów operatora) jak i infrastruktury ładowania należącej do firm, pobrali do swoich pojazdów łącznie prawie 30 GWh energii elektrycznej. Przekłada się to na przejechanie przez nich blisko 150 milionów kilometrów. Przejechanie tego dystansu autami spalinowymi oznaczałoby emisję około 19,4 tys. ton dwutlenku węgla (CO2) oraz 119 ton tlenków azotu (NOx).
Grupa GreenWay: nowy rynek w Chorwacji
Polska jest największym rynkiem Grupy GreenWay, która obecna jest także w Słowacji, a także, od ubiegłego roku, w Chorwacji.
W minionym roku cała sieć Grupy GreenWay powiększyła się o w sumie 709 nowych punktów ładowania, a liczba klientów zwiększyła się o 40 tys. zarejestrowanych kierowców do ponad 120 tys.
Kierowcy korzystający z sieci publicznej (a więc nie licząc prywatnej infrastruktury ładowania należącej do firm) GreenWay w Polsce, Słowacji i Chorwacji pobrali w sumie ponad 23 GWh energii elektrycznej, co pozwoliło im przejechać ponad 115 milionów kilometrów. Dzięki temu udało się uniknąć emisji blisko 15 tys. ton CO₂ oraz 92 tony NOx, które w przeciwnym razie trafiłyby do atmosfery z pojazdów spalinowych.