SEG 2025

Paweł Borys, partner zarządzający MCI Capital, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o perspektywach rynku technologicznego.

Moja nauczycielka historii w liceum zwykła mawiać „bardzo dobrze, dostateczny”. Jest to chyba dobre podsumowanie sytuacji w gospodarce i na rynkach finansowych w 2024 roku.

Z jeden strony po serii wstrząsów realizujemy scenariusz miękkiego lądowania. Wzrost gospodarczy jest stabilny, przy silnych rynkach pracy, dobrym wzroście płac realnych i spadku inflacji. Z drugiej strony koniunktura w przemyśle jest słaba, a w strefie euro bardzo zła, a firmy i konsumenci głównie oszczędzają, co powoduje, że popyt jest rachityczny. Słabszy popyt rekompensują wysokie deficyty fiskalne w Polsce, czy USA. Wiele parametrów polskiej gospodarki inflacja, deficyt budżetowy i stopy procentowe są dosłownie na piątkę. Tylko, że wolelibyśmy, aby było tu na trójkę. Z kolei wskaźniki wzrostu PKB, konsumpcji, inwestycji czy rynku akcji, które są na dwójkę lub trójkę, chcielibyśmy zobaczyć bliżej piątki.

Towarzyszą temu największe od dekad napięcia geopolityczne i rosnąca polaryzacja polityczna. A poziom rynkowych stóp procentowych w ostatnich 2 kwartałach silnie wzrósł, co pokazuje obawy przed przedłużającą się inflacją. Innymi słowy jest nieźle, ale nie najlepiej. Utrzymywanie się wysokich stóp procentowych w celu zduszenia inflacji przypomina „gotowanie żaby”. Nie jest to łatwe otoczenie inwestycyjne. W perspektywie 2026 roku skończy się to albo łagodnym spowolnieniem gospodarczym, stabilizacją inflacji i perspektywą normalizacji stóp procentowych, co jest dzisiaj bazowym scenariuszem, albo pojawi się ryzyko recesji.

Niemniej jest jeden obszar, który bardzo dynamicznie się rozwija. To rynek nowych technologii, w którym od 25 lat specjalizuje się MCI Capital. To olbrzymie tempo zmian tworzy ciekawe możliwości inwestycyjne w spółki, które aktywnie angażują się w transformację cyfrową oferując oprogramowanie typu SaaS lub tworząc marki cyfrowe na rynku e-commerce. Pomimo niestabilnego otoczenia koniunktura inwestycyjna na rynku prywatnych i publicznym w kolejnych kwartałach powinna się poprawiać. Sprzyjać temu będą spadki stóp procentowych, które w Polsce na koniec tego roku powinny zmniejszać się do poziomu 5 proc., a kolejnych 2 latach do nowego, stabilnego poziomu ok. 3,5 proc.

Zmiany technologiczne sprzyjać będą inwestycjom, konsolidacji i rozwojowi spółek w nowych modelach biznesowych i obszarach. Dlatego z perspektywy MCI to dobry okres na nowe inwestycje, takie jak ostatnie transakcje NTFY z sektora food e-commerce oraz Profitroom z branży Traveltech SaaS. Jako fundusz notowany na giełdzie spodziewamy się wzrostu wyników w 2025 roku przy atrakcyjnej polityce dywidendy w wysokości 4 proc.
aktywów netto rocznie. Powinno to zapewnić dynamiczny wzrost wartości dla akcjonariusz MCI Capital w 2025 roku.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments