W smartfonie może być ich nawet 160, a w samochodzie hybrydowym około 3,5 tysiąca – chipy stworzone na bazie półprzewodników, to nieodłączny element nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Jak dużo wiedzą o nich Polacy? Według badania opracowanego przez K+Research we współpracy z firmą TRUMPF Huettinger, 6 na 10 Polaków deklaruje znajomość terminu „półprzewodniki”. Jednocześnie, niemal co trzeci respondent twierdzi, że nie korzysta z urządzeń wyposażonych w tę technologię.
Zbudowane z półprzewodników chipy można znaleźć w niemal każdym urządzeniu elektronicznym – od smartfonów przez sprzęt AGD i samochody, po nowoczesny przemysł. Nie dziwi więc, że według prognoz Komisji Europejskiej wartość branży półprzewodnikowej osiągnie aż bilion dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.
Smartfony, samochody i maszyny – nie mogą działać bez półprzewodników
Choć codziennie mamy do czynienia z setkami, a nawet tysiącami półprzewodników, wciąż wiemy o nich niewiele. Jak wynika z badania zrealizowanego przez K+Research we współpracy z firmą TRUMPF Huettinger, niemal 60% Polaków deklaruje, że wie czym są półprzewodniki. Jednocześnie, aż 30% pytanych uważa, że nie korzysta z wyposażonych w nie urządzeń. Co ciekawe, największy odsetek takich odpowiedzi (40%) jest w najmłodszej z badanych grup, czyli osób w wieku 18-24 lata.
Półprzewodniki są obecnie cichym bohaterem współczesnego przemysłu. Bez stworzonych z nich chipów nie jest możliwa produkcja zaawansowanej elektroniki, zarówno tej codziennego użytku, jak smartfony czy samochody, ale też nowoczesnych maszyn, odgrywających kluczową rolę w wielu zakładach produkcyjnych. Ich znaczenie mogliśmy wyraźnie zaobserwować np. w branży motoryzacyjnej podczas pandemii – ze względu na ich niedobór wiele fabryk borykało się wtedy z licznymi problemami i opóźnieniami w produkcji, a te były odczuwalne dla klientów końcowych. Ponadto, to właśnie zaawansowane układy półprzewodnikowe umożliwiają dynamiczny rozwój systemów sztucznej inteligencji, które zmieniają oblicze wielu branż – tłumaczy Rafał Bugyi, prezes TRUMPF Hüttinger GmbH.
Półprzewodniki szansą dla polskiej gospodarki
Półprzewodniki są dziś kluczowe w niemal wszystkich sektorach nowoczesnej gospodarki, a według prognoz Komisji Europejskiej do 2030 roku globalnie wartość tej branży wzrośnie aż dwukrotnie, osiągając poziom biliona dolarów. Jej znaczenie dostrzegają coraz częściej także sami Polacy. Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego przez K+Research we współpracy z firmą TRUMPF Huettinger, sektor półprzewodników jest jednym z trzech, w które ich zdaniem powinniśmy najmocniej inwestować, zaraz po cyberbezpieczeństwie i sztucznej inteligencji. Jako branżę, której rozwój jest kluczowy wskazało ją ponad 37% respondentów. Warto przy tym podkreślić, że w Polsce już dziś opracowywane są technologie na potrzeby sektora półprzewodników, czego przykładem może być firma TRUMPF Huettinger tworząca systemy zasilające do wytwarzania struktur półprzewodnikowych najbardziej zaawansowanych technologicznie pamięci 3D i procesorów.
W Polsce od lat mamy bardzo zdolnych absolwentów kierunków technicznych, inżynierów i software developerów. To ogromny potencjał do rozwoju branży wysokich technologii, co potwierdza przykład naszej firmy. Obecnie większość naszego działu badań i rozwoju zlokalizowana jest w Polsce, a zatrudnienie w nim znajduje ponad 200 ekspertów. Co więcej, nadal widzimy szanse na dalszy rozwój zarówno naszej spółki, jak i innych firm z sektora półprzewodników, co realnie przełoży się na także na polską gospodarkę – komentuje Rafał Bugyi, prezes TRUMPF Hüttinger GmbH.
Warto podkreślić, że według założeń Ministerstwa Cyfryzacji do 2030 r. liczba specjalistów z dziedziny półprzewodników ma zwiększyć się o 20 proc. Planowane jest także uruchomienie 5 programów przekwalifikowania zawodowego w sektorze półprzewodników i fotoniki do końca 2028 r.
O badaniu
Badanie wykonano w formie ankiety internetowej wspomaganej komputerowo (CAWI) w okresie od 7 do 10 marca 2025 r. na próbie 1000 pełnoletnich Polaków. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.