SEG 2025

CloudFerro, dostawca największej polskiej publicznej chmury obliczeniowej, został operatorem segmentu naziemnego dla polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych CAMILA, umożliwiającej niezależne monitorowanie sytuacji kryzysowych na potrzeby cywilne i wojskowe. CloudFerro dostarczy usługi kompleksowej infrastruktury naziemnej dla tej misji, w tym odbiór, przetwarzanie, katalogowanie i udostępnianie użytkownikom danych pozyskanych przez satelity.

Narodowy Projekt Obserwacji Ziemi CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) zakłada budowę segmentu kosmicznego, który obejmie co najmniej trzy satelity – dwa optyczne i jeden radarowy, z możliwością późniejszego rozszerzenia konstelacji, oraz segmentu naziemnego, który odpowiedzialny będzie za odbieranie, przetwarzanie i udostępnianie danych pozyskiwanych z satelitów. Projekt zakłada wyniesienie satelitów na orbitę do końca 2027 roku, a po fazie testowej rozpocznie się 4–5-letnia faza operacyjna. To pierwszy krok do budowania suwerenności technologicznej w dziedzinie obserwacji Ziemi. Wartość projektu szacowana jest na 60 milionów euro.

Projekt realizowany jest z udziałem: Creotech Instruments (lider techniczny, integracja satelitów), CloudFerro (operator segmentu naziemnego), Eycore (radarowe sensory pokładowe), Scanway (sensory optyczne), KP Labs (komputery pokładowe) oraz GMV Polska i GMV Hiszpania (systemy kontroli misji). Łącznie w projekt zaangażowanych będzie ponad 1000 specjalistów, a zdecydowaną większość dostawców sprzętu i usług stanowią firmy z Polski.

Kompleksowa obsługa segmentu naziemnego

CloudFerro będzie świadczyć kluczowe dla całego projektu usługi segmentu naziemnego PDGS (Payload Data Ground Segment) – od zapewnienia stacji odbiorczych, przez opracowanie systemu do zamawiania danych satelitarnych przez użytkowników, pobieranie danych ze stacji odbiorczych, systematyczne przetwarzanie, aż do udostępniania użytkownikom gotowych do analizy danych satelitarnych. Usługi będą oparte o polską chmurę obliczeniową CloudFerro, co zapewni pełną suwerenność danych pozyskiwanych z systemu CAMILA oraz niezależność Polski od zagranicznych podmiotów.

Planowane jest również zintegrowanie systemu CAMILA z dostarczaną i obsługiwaną przez CloudFerro platformą chmurową Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej NSIS-Cloud, gdzie dane pozyskiwane z satelitów będą mogły być przetwarzane, wizualizowane,  analizowane i udostępniane podmiotom sektora publicznego oraz biznesu.

Udział CloudFerro w projekcie CAMILA to dowód naszego technologicznego zaawansowania i zaufania, jakim obdarzają nas najważniejsze instytucje sektora publicznego i partnerzy biznesowi. Produktem końcowym funkcjonowania każdej konstelacji satelitarnej są dane – np. w postaci obrazów i zdjęć. Dlatego tzw. segment naziemny (ang. ground segment), który gromadzi, przetwarza i udostępnia pozyskane dane, stanowi jeden z kluczowych elementów systemu. Istotne znaczenie ma wybór polskich dostawców technologii i usług, co wzmacnia niezależność operacyjną kraju i daje gwarancję kontroli nad kluczowymi procesami. CAMILA to krok milowy w kierunku suwerenności technologicznej Polski w dziedzinie obserwacji Ziemi – posiadanie własnych satelitów obserwacyjnych i systemu do obsługi gotowych do użycia  danych jest kluczowe dla zapewnienia niezależności geostrategicznej Polski, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w bieżących działaniach administracji publicznej – podkreśla Maciej Krzyżanowski, prezes zarządu CloudFerro.

CAMILA to pierwszy krok w budowie polskiej, nowoczesnej infrastruktury satelitarnej. W przyszłości możliwe będzie utworzenie konstelacji składającej się z kilkudziesięciu satelitów, co dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo kraju oraz zapewni Polsce suwerenne zdolności w zakresie obserwacji Ziemi. Umożliwi to niezależne wykorzystanie danych obserwacyjnych z orbity okołoziemskiej zarówno w codziennym funkcjonowaniu kraju, jak i w sytuacjach kryzysowych, przede wszystkim na potrzeby cywilne, a docelowo także wojskowe.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments