Coraz więcej firm skłania się ku usługom outsourcingowym, chcąc zapewnić sobie profesjonalne i niezawodne wsparcie w implementacji zaawansowanych technologii. Biorąc pod uwagę, że tylko 11% organizacji udało się samodzielnie sfinalizować projekty związane z IT, współpraca wyspecjalizowanymi dostawcami usług to dobry kierunek. Według danych rynkowych, zewnętrzne usługi teleinformatyczne przeżywają gwałtowny rozkwit. Z raportu Polcom oraz Computerworld wynika, że aż 86% firm korzysta lub zamierza skorzystać z outsourcingu usług IT. Badania jednoznacznie wskazują, że już nie tylko duże, ale też średnie i małe biznesy korzystają ze wsparcia w zakresie zarządzania infrastrukturą IT i aplikacjami. Z czego to wynika?
Adaptacja rozwiązań opartych na AI, które mają zapewnić wzrost skalowalności i bezpieczeństwa danych, to dla firm ogromne wyzwanie. Budowa złożonej infrastruktury obliguje do zatrudniania kompetentnej kadry, która upora się z efektywnym zarządzaniem procesami. To jednak nie zawsze wystarcza.
Wciąż wiele przedsiębiorstw opiera wdrażanie cyfrowego zaplecza wyłącznie na wewnętrznych zespołach. To ryzykowne działanie, mogące narazić firmę na straty. Brak odpowiedniego know-how, wiedzy na temat dostępnych innowacji, a więc niewykorzystanie pełnego potencjału eksploatowanych rozwiązań, nienadążanie za szybko zmieniającymi się przepisami i regulacjami prawnymi czy nieświadomość pojawiających się zagrożeń cybernetycznych, które z roku na rok wzrastają w wykładniczym tempie, może przełożyć się na spadki w zakresie jakości funkcjonowania biznesu i zysków – tłumaczy Adam Matyaszek, key account manager w Polcom.
Prawie 60% badanych pracowników zgadza się, że luki w umiejętnościach znacząco wpłynęły na ich zdolność do zabezpieczenia organizacji, a 58% z nich twierdzi, że naraża to ich organizacje na znaczne ryzyko – podaje 2024 ISC2 Cybersecurity Workforce Study.
Z drugiej strony, częstym zjawiskiem mającym bezpośredni wpływ na skuteczność działania implementowanych technologii, jest zbyt mała liczba ekspertów, zasilających wewnętrznie organizowane zespoły. Na braki personalne zwróciło uwagę aż 66% menedżerów IT, biorący udział w badaniu Polcom. Wsparcie ze strony outsourcingu staje się w tym przypadku nieocenione.
Dług technologiczny a obawy przed wypadnięciem z obiegu
Wdrażanie innowacji jest procesem nierównym. Niektórzy liderzy obawiają się nowych technologii, które wiele obiecują, a równocześnie wciąż wywołują obawę o bezpieczeństwo danych. Firmy borykają się również z finansowaniem inwestycji, wydłużając proces implementacji nowych rozwiązań. W konsekwencji powiększają swój dług technologiczny: już 36% liderów oraz pracowników jest zdania, że zjawisko długu skutecznie zahamowało projekty IT – wynika z raportu Polcom.
Nadążanie za nowinkami, choć stanowi wyzwanie w wielu obszarach, zapewnia konkurencyjność i stabilność. Firmy chcą wykorzystywać potencjał sztucznej inteligencji oraz cloud computing na szeroką skalę i trudno się im dziwić. Wzrasta też liczba pracodawców, którzy boją się, że przeoczą innowacje technologiczne, mogące wesprzeć codzienne działania. Potrzeba systematycznego usprawniania infrastruktury technologicznej, aby nie pozostać w tyle, staje się kolejnym czynnikiem kształtującym rynek nastawiony w równym stopniu na wewnętrzne i zewnętrzne usługi IT – wyjaśnia Adam Matyaszek.
Bezpieczeństwo i przenoszenie odpowiedzialności
Dane stały się dziś pożądanym towarem, co determinuje konieczność podejmowania coraz szerzej zakrojonych działań na rzecz wzmacniania cyberodporności. Jednak przerzucanie odpowiedzialności wyłącznie na wewnętrzne zespoły i ich kompetencje, z uwagi choćby na szerokie spektrum działań cyberprzestępców i związanych z tym obszarów potencjalnych ryzyk, generuje wyższe ryzyko związane ze skutecznymi atakami hackerskimi. Dodatkowe wsparcie ze strony firm outsourcingowych, oferujących implementację nie tylko najlepszych i optymalnych rozwiązań zabezpieczających (poprzedzoną analizą oraz potwierdzoną znajomością rynku), ale też regularne audyty i raportowanie, pozwala kompleksowo zająć się kwestiami ochrony danych oraz procesów i przesunąć część odpowiedzialności z własnej załogi na ekspertów z zewnątrz.
Dbałość o ochronę danych zyskała status najwyższego priorytetu. Niestety, wraz ze zwiększającymi się możliwościami technologicznymi, zapewniającymi dynamiczny rozwój przedsiębiorstw, rosną także niebezpieczeństwa związane z cyberzagrożeniami. Każdego dnia mierzymy się z próbami ataków na infrastrukturę IT wielu podmiotów przetwarzających bardzo wrażliwe dane – takich jak choćby banki czy instytucje publiczne. Dlatego tak istotne jest, aby kompleksowo zabezpieczyć swoją infrastrukturę IT na wielu poziomach. Dodatkowe wsparcie w postaci outsourcingu IT zapewnia znacznie lepsze rezultaty niż opieranie swoich oczekiwań wyłącznie na wewnętrznej kadrze. I świetnie pokazują to liczne badania rynkowe – wyjaśnia Albert Szczepaniak, dyrektor Działu Bezpieczeństwa i Jakości w Polcom.
Rozwiązania chmurowe zyskują na znaczeniu
Jak podaje Deloitte, do 2028 roku segment cloud computing będzie wart ok. 1,61 biliona USD, co oznacza, że w najbliższych trzech latach większość firm na świecie przeniesie swoje zasoby do chmury obliczeniowej. Aż 86% liderów jako priorytet inwestycyjny na najbliższy rok wybrało właśnie XaaS, co zapewnia im pierwsze miejsce wśród wszystkich inwestycji technologicznych (KPMG). Są wśród nich również małe i średnie przedsiębiorstwa, które jak podaje Grand View Research, stanowią obecnie najszybciej rozwijający się segment rynku usług cloud computing. Wiele z nich sięga po rozwiązania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz generatywnego AI.
Już 33% organizacji chce w ten sposób zapewnić ciągłość działania swojego biznesu, a 52% firm z pomocą cloud computing optymalizuje koszty związane z utrzymaniem infrastruktury. Wielu liderów uważa, że opcja ta przyspiesza procesy (57%), zwiększa dostępność oraz szybkość wprowadzania produktów na rynek (57%), a także podnosi poziom bezpieczeństwa przetwarzanych danych (48%).
W efekcie firmy, które korzystają z usług cloud computing odnotowują korzyści w postaci obniżenia kosztów działania firmy (66%), możliwości zwiększenia zadowolenia klientów (43%) czy bardziej efektywnego budowania przewag konkurencyjnych (49%), wynika z badań Polcom.